Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16186054



*

nr 1618 6054


Alessandro Moretti

(1870-1953), Sverige


Skulptur, Alessandro Moretti (1870-1953), man med pipa, keramik, pipa i trä. Signerad. Höjd: 16 cm


Alessandro Moretti, italiensk-svensk porträttskulptör född 1870 i Italien, död 1953 i Stockholm.

Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2024
kl 18:44:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/5 15:50:48 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Alessandro Moretti

Alessandro Moretti, italiensk-svensk porträttskulptör född 1870 i Italien, död 1953 i Stockholm.

Läs mer om Alessandro Moretti
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: alessandro moretti keramik konsthantverk man med pipa pipa i trä skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6516 Ask
    + skulptur, ”groda”, höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:05
  • 6652 Brevkniv
    Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Al..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:41
  • 6059 Dalahästar
    8 st. Höjd: 10-31
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:50
  • 6387 Dörrkläpp
    i form av en engelsk setter. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:25
  • 6317 Dörrstopp
    Hästar, ett par. Järn. Vikt: ca 2,7 kg/st. Längd: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:44
  • 6654 Glasskulpturer
    2 st, bland annat Mats Jonasson, 8x7 cm. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:39




Ladda ner broschyr